Jak ubytki w uzębieniu wpływają na cały organizm?
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że piękny, zdrowy uśmiech to nasza wizytówka. Czasem jednak zdarza się, że mimo starannej, codziennej higieny jamy ustnej i odpowiedniej diety, zęby ulegają próchnicy. Nieleczone zęby mogą następnie łamać się, kruszyć i wypadać. Jak temu zapobiec? Dlaczego nie należy lekceważyć ubytków w uzębieniu? Dlaczego leczenie zębów jest tak istotne?
Jak powstaje próchnica?
Zdrowy uśmiech to nasza wizytówka. Niestety zdarza się, że mimo codziennej higieny jamy ustnej i stosowania diety ubogiej w cukry, pojawia się próchnica. Ubytki zębowe to nie tylko kwestia dyskomfortu, ale przede wszystkim problem natury zdrowotnej.
Gdy pijemy lub jemy, resztki pokarmów wymieszane ze śliną tworzą na zębach osad nazębny, który stanowi doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. One z kolei wytwarzają kwasy, które powodują demineralizację szkliwa stanowiącego powłokę ochronną naszych zębów. Bez mocnego szkliwa ząb staje się bezbronny i słaby – wszelkie bakterie mogą z łatwością wnikać w jego wnętrze, siejąc niemałe spustoszenie.
Jednym z objawów próchnicy są matowe, jasne plamy pojawiające się na powierzchni zębów. Kolejnym objawem zakażenia jest nadwrażliwość na ciepłe i zimne napoje i pokarmy, przejawiająca się w intensywnym bólu. Również zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł może zwiastować, że w jamie ustnej pojawiły się chorobotwórcze bakterie. Każdy z wymienionych przypadków powinien skłonić nas do jak najszybszej wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdzie świadczone są zarówno usługi w ramach stomatologii zachowawczej, jak i m. in. stomatologii estetycznej czy protetyki (korony zębowe). W Gdańsku (Ujeścisko) leczenie zębów, a także zabiegi w ramach protetyki oraz stomatologii estetycznej, oferuje np. Ecodentica.
Dlaczego leczenie zębów jest tak ważne?
Ubytki w uzębieniu w pierwszej kolejności wpływają oczywiście na stan samych zębów i dziąseł. Zęby z ubytkami nieczęsto sprawiają ból, łamią się, pękają i kruszą. Zaniechanie ich leczenia może powodować dalsze konsekwencje – w tym paradontozę, prowadzącą do wypadania zębów.
Bagatelizowanie ubytków w uzębieniu skutkuje nie tylko chorobami dziąseł. Odwlekanie wizyty u dentysty może prowadzić do znacznie poważniejszych w skutkach konsekwencji. Przedostanie się bakterii do krwioobiegu może wywołać choroby układu krwionośnego i serca (zapalenie mięśnia sercowego, wsierdzia, osierdzia, zastawek). Bakterie, które namnażają się w jamie ustnej w chorych zębach mogą ponadto być przyczyną zapalenia stawów, nerek czy nawet mózgu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana