Jak rozpoznać zapalenie migdałków?
Czy zmagasz się z bólem gardła, trudnościami w połykaniu, a może nawet gorączką? Być może to nie jest zwykłe przeziębienie, ale zapalenie migdałków — stan, który może wpływać niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie. Przy podejrzeniu tej choroby, należy jak najszybciej wybrać się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Jakie objawy może dawać zapalenie migdałków?
Najczęściej spotykane objawy zapalenia migdałków
Zapalenie migdałków, inaczej nazywane anginą, to stan zapalny migdałków podniebiennych wywołany najczęściej przez bakterie lub wirusy. Wśród objawów tego schorzenia należy wymienić przede wszystkim silny ból gardła o charakterze piekącym lub kującym nasilającym się podczas połykania. Może on utrudniać jedzenie, a nawet picie. Dodatkowo, przy opisywanej chorobie na migdałkach mogą pojawić się białe naloty lub ropne krostki, które można zauważyć gołym okiem.
Trzeba również zwrócić uwagę, czy szyjne węzły chłonne nie są powiększone i bolesne. Zaniepokoić powinna też gorączka, stanowiąca informacje o infekcji. U części pacjentów może wystąpić także katar, kaszel, chrypka lub uczucie zatkanego nosa. W przypadku zaobserwowania powyższych objawów należy zgłosić się do lekarza, którego można znaleźć m.in. w CMC-Cracow Medical Center.
W jaki sposób leczy się zapalenie migdałków?
W przypadku podejrzenia zapalenia migdałków niezbędne jest zgłoszenie się do laryngologa, który zbada pacjenta i oceni stan jego gardła. W części przypadków lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak wymaz w celu określenia rodzaju infekcji. Na podstawie wyników dobiera się sposób leczenia. Zależy on przede wszystkim od przyczyny infekcji. Jeśli wywołana została przez bakterie, stosuje się antybiotyki, które mogą pomóc zwalczyć patogeny. W przypadku infekcji wirusowej leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów, takich jak ból gardła, gorączka czy dreszcze. W celu wykonania badań możesz odwiedzić gabinet laryngologiczny w Krakowie lub innej miejscowości.
Warto też wspomagać regenerację organizmu pijąc dużo wody, aby gardło było nawilżone. W czasie trwania choroby dobrze również zadbać o odpoczynek i odpowiednią ilość snu, co pozwoli organizmowi na szybsze pokonanie infekcji. Nie należy jednak lekceważyć tej dolegliwości, gdyż nieleczone zapalenie migdałków może prowadzić do powikłań, takich jak ropień okołomigdałkowy czy zapalenie ucha środkowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana