Jak przygotować dziecko do wizyty u pediatry?
Niespodziewana lub planowana wizyta u pediatry nie musi być dla dziecka trudnym przeżyciem. Oczywiście każdy mały pacjent reaguje na działania lekarza inaczej, dlatego ważnym krokiem jest przygotowanie dziecka do takiej sytuacji. Zwłaszcza jeśli już Cię rozumie, możesz delikatnie opowiedzieć, czego może się spodziewać. A co zrobić przed pierwszą wizytą? Poniżej znajdziesz kilka sugestii, które stosują doświadczeni rodzice! Przeczytaj!
Co zrobić przed pierwszą wizytą u pediatry?
Poznanie nowego lekarza i odbycie pierwszego spotkania z nim to moment stresujący zwłaszcza dla rodziców. Nie znają przecież jeszcze tego specjalisty i muszą znaleźć z nim wspólny język. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć niczego na takiej pierwszej wizycie, ale możesz go do niej przygotować. Jak zauważa lekarz pediatra Dr med. Artur Luty z Lublina, niemowlę powinno mieć takie ubranka, by można było je bez trudu rozebrać i ponownie ubrać po badaniach. Poza tym rodzic powinien mieć ze sobą podstawowy zestaw dla dziecka – pieluszki, chusteczki, picie oraz dokumentację (książeczkę zdrowia i tablicę szczepień).
Wizyta u pediatry z większym dzieckiem – jak je przygotować?
Jak wskazuje wspomniany wyżej lekarz pediatra z Lublina, nieco większe dzieci można swobodnie nastawić na czekającą je wizytę. Warto powiedzieć, jakie czynności lekarz będzie wykonywał. Może chodzić o dotykanie brzuszka, szyi czy główki. Dobrze jest też opowiedzieć dziecku, kim jest taki doktor i dlaczego wykonuje takie czynności. Nawet przed szczepieniem dobrze jest uczulić dziecko, że lekarz będzie musiał delikatnie ukłuć je w rączkę, ale szybko przestanie boleć. Specjaliści w dziedzinie wychowywania dzieci zalecają, by nie naciskać dziecka na konkretne reakcje. Słowa w rodzaju „Tylko nie płacz jak dzidziuś” albo „Nie będzie bolało” (zwłaszcza gdy wiemy, że będzie bolało) mogą być dla dziecka, przytłaczające. Warto pamiętać, że nie da się zmusić dziecka do tego, by nie płakało. Jeśli broni się ono przed kontaktem obcej osoby do jego strefy komfortu, jest to w zasadzie dobry sygnał w kontekście jego bezpieczeństwa. Jeszcze jedno – Twój stres udziela się też dziecku. Widać więc, że można i trzeba przygotować dziecko pod różnymi kątami na wizytę u pediatry.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana