Jak przygotować dziecko do szkoły?
Początek września dla większości uczniów oznacza powrót do szkoły. Jednak wśród nich znajduje się grupa, która mury budynku przekroczy po raz pierwszy. Rodzice muszą być w tym okresie bardzo wyrozumiali dla swoich pociech, ponieważ zmiana środowiska to ogromny stres dla dziecka. Aby przezwyciężyć poczucie strachu, warto wybrać się z maluchem do ośrodka psychologicznego, gdzie doświadczeni pedagodzy doradzą rodzicom, jak postępować w tym czasie.
Jak wygląda pierwszy dzień w nowej szkole?
Rozpoczęcie roku szkolnego dla najmłodszych uczniów szkoły podstawowej to ogromne przeżycie. Niezależnie od tego, czy uczęszczali oni do przedszkola, czy nie, taka zmiana może powodować duży strach u dzieci. Na nowo muszą zapoznać się z kolegami oraz koleżankami, a także poznają swojego nowego wychowawcę.
Pierwszy dzień w szkole zazwyczaj zaczyna się apelem szkolnym oraz rozdaniem legitymacji przez nauczyciela. To wtedy zazwyczaj następuje między dziećmi pierwszy kontakt. Dopiero nazajutrz mają one okazję bliżej się poznać i nawiązać znajomości. Te pierwsze dni mogą zaważyć na podejściu ucznia do szkoły.
Jak przygotować dziecko do szkoły?
Podstawowym krokiem w celu przygotowania dziecka do szkoły jest zakup niezbędnych przedmiotów. Należy wtedy dokonać wyboru plecaka, piórnika, zeszytów czy też podręczników. Warto, aby sam zainteresowany uczestniczył w tym procesie, ponieważ pozwoli mu to mentalnie przygotować się do nowego wyzwania.
Inną kwestią jest psychika dziecka. Wiele z nich boi się pierwszych dni w szkole. Największym strachem może być brak akceptacji grupy oraz niewiedza, jak wyglądają lekcje. Warto wtedy udać się do poradni rodzinnej, na przykład do Carpe Diem. Pracujący tam pedagodzy przeprowadzą terapię, która wyeliminuje strach przed nowymi obowiązkami.
Kto może udać się na taką terapię?
Na terapię do poradni rodzinnej mogą udać się wszyscy. Pedagodzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi nadpobudliwymi, nieśmiałymi, agresywnymi czy wycofanymi. Z każdym problemem specjaliści są w stanie sobie poradzić, dopierając odpowiednią terapię.
Na wizytę w gabinecie mogą udać się również rodzice z dziećmi ze stwierdzonymi zaburzeniami fizycznymi lub psychicznymi. Poprzez zajęcia ogólnorozwijające dzieci zyskują umiejętności, które wcześniej sprawiały im problemy. Dlatego też, jeżeli maluch ma problemy z koncentracją, takie ćwiczenia pomogą mu pokonać własne ograniczenia oraz lęki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana