Jak prawidłowo chodzić o kulach?
Kule ortopedyczne są sprzętem, który daje większą swobodę ruchu niż np. balkoniki rehabilitacyjne. Umożliwiają poruszanie się po przestrzeniach nieprzystosowanych dla osób z ograniczoną mobilnością (np. po schodach). Mogą mieć formę kul łokciowych czy pachowych, dopasowując się do potrzeb użytkownika. Jak korzystać z nich we właściwy sposób?
Jak dobierać kule ortopedyczne?
Warto pamiętać, że różne modele kul będą odpowiednie dla różnych użytkowników. Należy przed ich zakupem przeanalizować dostępne produkty – np. kule łokciowe sprawdzą się dla osób o niesprawnych dłoniach lub takich, które nie są w stanie opierać się za pomocą nacisku rąk. Należy również dobierać taki ortopedyczny sprzęt, który ma możliwość regulowania wysokości w zależności od wzrostu użytkownika. Warto również zwrócić uwagę na to, aby kule ortopedyczne miały odpowiedni uchwyt – miękki, dopasowujący się do kształtu dłoni. Dzięki temu produkty te będą komfortowe w zastosowaniu.
Jak chodzić o kulach?
Należy mieć na uwadze kilka podstawowych zasad, które pozwalają zrozumieć istotę właściwego poruszania się z zastosowaniem kul. Przede wszystkim chód o kulach musi być zbliżony do prawidłowego wzorca – Pacjent powinien mieć kontakt pięty z podłożem, przetaczać stopy i odrywać paluch od podłoża. Dodatkowo same kule powinny poruszać się w takim samym czasie oraz tempie, co kończyna wolna, jaka wymaga odciążenia. Zaleca się również korzystanie z dwóch kul – nawet gdy jedna jest wystarczająca. Korzystanie z pojedynczej zakłóca prawidłowy wzorzec chodu, a także zaburza postawę ciała. W efekcie prowadzi do przeciążeń aparatu ruchu. Wysokiej jakości kule ortopedyczne oferuje m.in. sklep medyczny Orto-Medika, który dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych.
Jak dobrać wysokość kul?
Dobierając wysokość kuli, należy pamiętać o tym, że pomoże to zapewnić komfort użytkownika i prawidłowe odciążenie kończyny dolnej. Każdy rodzaj tych produktów dobiera się w pozycji stojącej, a ich wysokość dotyczy bezpośrednio wzrostu Pacjenta. W przypadku kul łokciowych uchwyt powinien znajdować się na wysokości krętarza większego kości udowej. Kule pachowe z kolei mierzy się po umieszczeniu ich pod pachami przy wyprostowanej postawie – górna ich część powinna być na 4-5 cm poniżej dołu pachowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana