Jak hodować kiełki?
Kiełki od wielu lat są coraz częstszym dodatkiem w kuchni. Najczęściej dodaje się je do sałatek i kanapek, lub jako dekorację do potraw, bo to właśnie w surowej postaci mają najwięcej witamin. Są źródłem wielu składników odżywczych, bardzo łatwo się je hoduje, a przy tym są niedrogie. Własną hodowlę kiełków można założyć na kuchennym blacie albo na parapecie. Zobacz, jak ją stworzyć i które nasiona najlepiej nadają się na kiełki.
Kiełki – sposoby hodowli
Hodowla kiełków jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnych umiejętności. Trzeba pamiętać jedynie o kilku zasadach. Przed wyłożeniem nasion kiełkównależy je dobrze wypłukać. Wyłożyć do naczynia – polecamy Kiełkownicę TORAF. Odstawić w temperaturze pokojowej w nienasłonecznione miejsce. Przelewać świeżą wodą dwa razy dziennie. W zależności od rodzaju nasion, po 3-7 dniach będziemy mieć gotowe do spożycia kiełki.
Choć kiełki można uprawiać w zwykłym słoiku, praktyczniejsza w ich uprawie jest kiełkownica wielopoziomowa. To proste naczynie, dzięki któremu możesz hodować jednocześnie nawet 3 rodzaje kiełków! Możesz nastawiać je w różnym czasie i dzięki temu mieć regularnie dostęp do świeżych roślinek. Dzięki takiej kiełkownicy oszczędzasz miejsce na parapecie czy blacie, a pod ręką zawsze masz zdrowy i świeży dodatek do posiłków.
Jakie nasiona wybierać na kiełki?
Hodowlę kiełków warto rozpocząć ze względu na ich właściwości zdrowotne i smakowe. Dodaje się je do wielu różnych dań czy przekąsek – dzięki nim w łatwy sposób wzbogacimy naszą dietę o witaminy i minerały. Garstka kiełków na kanapce jedzona regularnie, wzmacnia organizm i wzbogaca go o odżywcze składniki. Nasiona na kiełki dystrybuuje na przykład Przedsiębiorstwie Nasiennym TORAF. Jakie kiełki będą najlepsze?
• Kiełki soczewicy i soi – są źródłem witamin, a także kwasu foliowego, dlatego zaleca się je w diecie kobiet w ciąży.
• Kiełki fasoli mung – popularne w kuchni azjatyckiej, są grubsze i bardzo chrupiące. Zawierają sporo witaminy K i C.
• Kiełki rzodkiewki – mają wyjątkowy smak: lekko ostry, jak u dojrzałej rzodkiewki. Zawierają kwas foliowy.
• Kiełki brokułu – oprócz szeregu witamin, zawierają sulforafan. Wykazuje on działanie przeciwnowotworowe oraz detoksykacyjne.
• Kiełki lucerny – są delikatne i łagodne w smaku, ale mają niezwykłą wartość w postaci fitoestrogenów, które łagodzą skutki menopauzy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana