Ile kosztują badania psychologiczne dla kierowców?
Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jest zależne od wielu czynników. Jednym z nich jest posiadanie na wysokim poziomie umiejętności psychomotorycznych. Obowiązkowe badanie w formie tzw. psychotestów jest dla wielu kierowców obowiązkowe. Inni natomiast powinni je wykonywać lub są do tego zachęcani. Kto musi poddawać się cyklicznemu badaniu psychologicznemu i jakie koszty są z tym związane? O tym przeczytasz w dalszej części!
Kto ma obowiązek wykonywania okresowych badań psychotechnicznych?
Prawo wymaga od pewnych grup zawodowych poddawania się badaniom psychotechnicznym. Cenną informację w tej sprawie podaje przedstawiciel firmy AUTO-SUGESTIA z Gliwic: „Badania kierowców w Gliwicach i innych miastach kraju wykonuje się celem poznania aktualnych zdolności do dalszego wykonywania zawodu. Obejmuje to nie tylko zawodowych kierowców, ale również operatorów maszyn”. Stąd wniosek, że każdy pracownik, który w swojej pracy wykonuje obowiązki z użyciem pojazdu lub jest operatorem np. wózka, koparki, czy suwnicy, musi wykonywać cykliczne psychotesty. Poza tym obowiązek ten dotyczy również:
kierowców pojazdów służbowych mających kat. B;
przyszłych i obecnych instruktorów oraz egzaminatorów nauki jazdy;
taksówkarzy;
operatorów maszyn w ruchu (wózki widłowe i podobne);
osoby starsze powyżej 60. roku życia (co 30 miesięcy).
Jest jeszcze jedna grupa kierowców, którzy muszą korzystać z badań psychotechnicznych. Zaliczają się do nich wszyscy, którzy przekroczyli 24 punkty karne oraz osoby prowadzące pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających.
Ile kosztują psychotesty dla kierowców?
Jeśli interesują Cię badania kierowców w Gliwicach, możesz je wykonać za ok. 150 zł. Taka cena obowiązuje w przypadku wszystkich grup zawodowych związanych z prowadzeniem pojazdów. Warto zaznaczyć, że cykliczność takich testów jest ustalona na każde 5 lat. Istnieją jednak wyjątki. Jednym z nich jest wiek kierowcy. W tym przypadku trzeba powtarzać badania co 2,5 roku. Drugi wyjątek to ciągłość zawodowa. Dla przykładu, jeśli kierowca kategorii C przestanie wykonywać swój zawód, ale chce nadal mieć aktualne „papiery”, musi powtarzać takie badania nie co 5, a co 2,5 roku. Badania psychotechniczne może wykonać też każda inna osoba, która chce sprawdzić swój poziom umiejętności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana