Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko grypie?
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, która u dzieci może przerodzić się w ciężkie zapalenie płuc i pozostawić po sobie wiele komplikacji zdrowotnych. Sezon zachorowań na grypę rozpoczyna się jesienią i trwa aż do początku wiosny. Jak zabezpieczyć swoją pociechę przed tym zdradliwym schorzeniem? Warto pomyśleć o szczepieniu i powtarzać je co rok. Jakie są objawy grypy i co daje szczepionka? Zapraszamy do lektury!
Typowe objawy grypy
Grypą można zarazić się drogą kropelkową lub poprzez kontakt ze skażoną powierzchnią, a przyczyną zakażenia są wirusy grypy, które namnażają się w ludzkim organizmie i stopniowo go osłabiają. Wspomniane wyżej patogeny atakują najpierw komórki nabłonka dróg oddechowych i niszczą je, co sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnej. Do typowych objawów grypy zaliczamy:
kaszel i katar,
ból gardła, głowy, mięśni i stawów,
ogólne złe samopoczucie,
gorączkę,
niekiedy również nudności i wymioty.
Okres inkubacji wirusa wynosi od 1 do 4 dni, a wymienione wyżej objawy mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni przy braku odpowiedniego leczenia. Dzieci są szczególnie narażone na zachorowanie na grypę, ponieważ mają słabszą odporność i często przebywają w skupiskach (żłobki, przedszkola, szkoły). W przypadku małych pacjentów grypa może mieć ostrzejszy przebieg niż u osób dorosłych, co często prowadzi do ciężkich komplikacji w postaci zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego lub powikłań neurologicznych.
W jakim wieku zaszczepić dziecko przeciwko grypie i dlaczego warto to zrobić?
Ministerstwo Zdrowia i pediatrzy zalecają, by szczepionkę przeciw grypiepodawać zdrowym dzieciom już od 6 miesiąca życia. Szczepionka dostępna jest zarówno w formie zastrzyku, jak i specjalnego aerozolu do nosa. Oba preparaty objęte są 50%-ową refundacją NFZ. Aplikację szczepionki należy powtarzać co roku. Co można dzięki temu zyskać? Jak informuje specjalista z kliniki pediatrycznej Zdrowe Dziecko w Pruszkowie, korzyści z zaszczepienia dziecka są następujące:
maluch zyskuje ochronę przed grypą i jej ciężkimi powikłaniami,
dzięki szczepieniu dziecko nie stanie się źródłem zakażenia dla innych dzieci, dziadków i najbliższej rodziny,
szczepienie pozwoli oszczędzić koszty spowodowane chorobą.
Z powodu choroby dziecka rodzic musi pójść na L4, co wiąże się z niższym wynagrodzeniem. Prywatne wizyty lekarskie i leki także są sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Zachęcamy wszystkich rodziców, by zaszczepili siebie i swoje dziecko przeciw grypie. Chwilowy dyskomfort znaczy niewiele w obliczu wszystkich konsekwencji zachorowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana