Czym są hiperkeratozy?
Problemy ze stopami mogą nie tylko wyraźnie pogarszać ich wygląd, lecz także wpływać na komfort chodzenia. Niektóre z nich są bardziej uporczywe niż inne. Doskonałym przykładem poważnego problemu dotyczącego stop są hiperkeratozy. Co dokładnie oznacza to pojęcie? Na czym polega takie zjawisko i jak z nim skutecznie walczyć? Poznaj najważniejsze informacje na temat hiperkeratozy.
Hiperkeratozy – co to jest?
Hiperkeratoza to zgrubienie warstwy rogowej naskórka. Może ona wynikać zarówno z uwarunkowań genetycznych, jak i schorzeń dotyczących organów lub skóry. Niekiedy hiperkeratozy da się nabyć.
U zdrowej osoby martwe komórki gromadzą się, a następnie samoczynnie oddzielają. Wówczas mowa o złuszczaniu naskórka. W przypadku osób z hiperkeratozami warstwa rogowa jest bardzo gruba. Taki problem może pojawiać się zarówno na stopach, jak i na dłoniach. Objawia się wytworzeniem zgrubiałych odcisków z bolesnym rdzeniem. Hiperkeratoza wiąże się również z wystąpieniem wielu innych problemów, na przykład rogowacenia przymieszkowego.
Hiperkeratozy genetyczne są zaledwie niewielkim procentem, jeśli chodzi o występowanie zgrubienia naskórka. Istnieją bowiem liczne czynniki, które wpływają na pojawienie się takiego problemu. Jednym z nich może być niewłaściwe dobranie obuwia. Zjawisko to wzmaga również nadmierna waga czy deformacja palców.
Jak walczyć z hiperkeratozami?
Leczenie hiperkeratoz powinno rozpocząć się od wizyty u specjalisty. Taka osoba może usunąć zrogowaciały naskórek w bezpieczny sposób, za pomocą odpowiednich narzędzi. Nie poleca się bowiem samodzielnego tarcia stóp tarką bądź pumeksem. W profesjonalnym gabinecie podologicznym, takim jak Podologia Tatiana Waluk w Gorzowie Wielkopolskim, korzysta się ze specjalistycznego sprzętu. W ten sposób można usunąć zgrubiały naskórek. Specjalista poinformuje Cię również o tym, jak prawidłowo pielęgnować stopy po zabiegu. Takie zmiany powracają bowiem regularnie, dlatego wymagają odbywania częstych wizyt u podologa.
Warto odpowiednio pielęgnować stopy na co dzień, by nie doprowadzić do wystąpienia hiperkeratozy. Podczas używania pumeksu może dochodzić do zdzierania zdrowego naskórka. Stopom nie sprzyjają również peelingi na bazie kwasów czy ciągłe moczenie. Dobrym pomysłem jest przywiązywanie większej uwagi również do wyboru obuwia. To niewłaściwie dopasowane buty bardzo często są bowiem przyczyną powstawania hiperkeratoz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana