Czym jest biały szum i jak pomaga w zasypianiu?
Masz trudności z zasypianiem? Przewracasz się z boku na bok, liczysz do tysiąca…? Zastanawiasz się, dlaczego pomimo dobrej jakości materaca i poduszki budzisz się zaspany? Dowiedz się, jak Ci może pomóc… biały szum! Przeczytaj, na czym polega fenomen tego nierozpraszającego, monotonnego dźwięku w tle, który zagłusza inne uciążliwe tony!
Dlaczego akurat biały szum?
Tykanie zegara w sąsiednim pokoju, przejeżdżający ulicą samochód, trzaśnięcie drzwi u sąsiada… poziom hałasu wokół Ciebie, kiedy śpisz, w naturalny sposób może się zmieniać. Czasami jednak jest on na tyle duży, że Twój mózg reaguje na zmianę intensywności lub głośności otaczających dźwięków i się wybudzasz. Możesz jednak zapanować nad tym, wykorzystując biały szum.
To wspomniany już stały dźwięk, który dobiega bowiem np. z jakiegoś urządzenia i ma działanie… maskujące. Wówczas Twój mózg skupia się tylko na nim i przestaje reagować już na inne tony dobiegające z otoczenia. Pozwala to:
wejść w stan równowagi,
zrelaksować się,
poprawić jakość snu oraz zdolność koncentracji.
W ten sposób Twój umysł pracuje lepiej. Zastosowanie białego szumu sprawia, że zasypianie staje się łatwiejsze. Oprócz tego działając jak swego rodzaju tło dźwiękowe, minimalizuje się prawdopodobieństwo zakłóceń snu w nocy.
W jaki sposób wytworzyć biały szum?
Ponieważ wyróżnia się kilka jego źródeł, możesz do tego wykorzystać różne dostępne w domu czy najbliższym otoczeniu narzędzia. Przydadzą Ci się np.:
suszarka do włosów,
odkurzacz,
wentylator,
klimatyzator w pokoju,
inteligentny budzik,
smartfon z aplikacją odtwarzającą dźwięki relaksacyjne.
Biały szum może mieć również takie źródła, jak np.:
szelest liści,
ulewny deszcz,
silny, porywisty wiatr,
szmer płynącej wody,
śpiew ptaków,
szum niskiej fali radiowej,
rozmawiający ludzie.
Biały szum może być więc kluczowym rozwiązaniem dla zdrowego snu zwłaszcza w przypadku dorosłych, którym trudno się wyciszyć po ciężkim dniu pracy i ilości bodźców, z jakimi mają na co dzień do czynienia. Stanowi on swego rodzaju obronne tło dźwiękowe, które redukuje zarówno hałasy zewnętrzne, jak i wewnętrzne typu odgłosy chrapania, gwar dochodzący z ulicy itp.
Jak bezpiecznie korzystać z białego szumu?
Przygoda z dźwiękami, które mają Cię zrelaksować, powinna być dobrze przemyślana pod kątem odpowiedniego doboru źródła. Możesz wypróbować różne rodzaje białego szumu, aby przekonać się, jaki z nich będzie miał najskuteczniejsze działanie. Oprócz tego dopasuj miejsce, w którym będziesz go słuchał. W przypadku problemów z zasypianiem, najodpowiedniejszym będzie sypialnia. Ze względów zdrowotnych dobierz odpowiednią głośność słuchanych dźwięków, wówczas możliwe będzie ich emitowanie niemal tuż przy Twoim uchu. Dobrze, aby ich wartość nie przekraczała 50 dB.
Pomóż sobie w zasypianiu za pomocą białego szumu!
Jeśli więc szukasz narzędzia, które może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce z codziennym stresem i bezsennością, stwórz przyjemną atmosferę do snu za pomocą białego szumu! Może on nie tylko ułatwić Ci zasypianie, ale pozytywnie wpłynąć na jakość snu. Więcej o tym, jakie działanie mają określone dźwięki, możesz przeczytać na stronie firmy Audika!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana