Czy pobyt w domu opieki jest refundowany przez NFZ?
Biorąc pod uwagę, ile kosztuje opieka nad osobą starszą, rodzina lub sam senior rozważać mogą, czy domy opieki są refundowane przez NFZ. Jednak w polskim prawie domy opieki należą do sektora pomocy społecznej, a nie opieki zdrowotnej, mimo że mają obowiązek zapewniać dostęp do usług medycznych.
Dla kogo dom pomocy społecznej?
W Polsce ustawa z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, w rozdziale drugim reguluje kwestię domów pomocy społecznej. W zależności od tego dla kogo przeznaczony jest dom opieki, podzielono tego typu instytucje na siedem grup. I tak wyróżniamy domy pomocy społecznej dla osób:
w podeszłym wieku;
przewlekle somatycznie albo psychicznie chorych;
niepełnosprawnych intelektualnie (dorosłych albo dzieci i młodzieży);
niepełnosprawnych fizycznie;
uzależnionych od alkoholu.
Do domu opieki mogą zostać skierowane osoby wymagające całodobowej opieki, niezdolne do samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu, przy czym nie jest możliwe zapewnienie im niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.
Co to jest dom pomocy społecznej?
Jeśli zastanawiasz się,co to jest dom pomocy społecznej, to ze wspomnianej ustawy dowiesz się, że jest to placówka świadczącą całodobową opiekę w zakresie usług bytowych, opiekuńczych, wspomagających i edukacyjnych. Domy opieki mogą prowadzić, po uzyskaniu zezwolenia wojewody między innymi jednostki samorządu terytorialnego, związki wyznaniowe, fundacje i stowarzyszenia, osoby fizyczne. Prywatny dom opieki w województwie mazowieckim to na przykład Dom Opieki Seniora Jutrzenka. Niezależnie od tego, przez kogo prowadzony jest dom opieki, Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma możliwości zawrzeć z taką instytucją umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Domy opieki nie podlegają pod stosowną ustawę.
Kto płaci za dom opieki?
Domy opieki nie są refundowane przez NFZ. Za pobyt w domu opieki płaci podopieczny w kwocie do 70% swojego dochodu. Jeżeli te środki nie wystarczą na pokrycie kosztów, to za pobyt w domu opieki płaci małżonek oraz zstępni, czyli dzieci, wnuki i tak dalej. Jeśli nie ma takiej osoby, mogącej zapłacić zobowiązani są do tego wstępni, czyli rodzice, dziadkowie i tak dalej. Gdyby i od tych osób nie dało się uzyskać dość środków resztę pokrywa gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana