Czy każde skręcenie kostki wymaga konsultacji z fizjoterapeutą?
Uraz stawu skokowego jest potocznie zwany skręceniem kostki i należy do jednych z częściej występujących kontuzji. Wystarczy potknięcie się czy niepoprawne ułożenie stopy, co może przydarzyć się każdemu, nie tylko zawodowym sportowcom. Skręceniu kostki najczęściej towarzyszy opuchlizna, ból i ograniczona ruchomość. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje skręceń stawu skokowego oraz czy każde z nich wymaga konsultacji z fizjoterapeutą.
Klasyfikacja urazu stawu skokowego
Skręcenie kostki można sklasyfikować ze względu na objawy, które wystąpiły po urazie, a także według mechanizmu powstania kontuzji. Taka kategoryzacja pozwala wdrożyć odpowiedni proces terapii manualnej. Wyróżnia się trzystopniową klasyfikację urazu w zależności od występujących objawów:
stopień I definiuje się jako lekki uraz, w wyniku którego dochodzi do naciągnięcia więzadeł i torebki stawowej, co powoduje ból i obrzęk,
stopień II charakteryzuje się znaczną bolesnością w okolicy kostki, a przede wszystkim widocznym obrzękiem. Objawy są bardziej nasilone niż w stopniu I, które nierzadko uniemożliwiają chodzenie. W tym przypadku dochodzi do częściowego przerwania więzadeł, a także torebki stawowej,
stopień III jest najcięższym urazem stawu skokowego, któremu towarzyszy silny ból i opuchlizna. Pojawiają się również zasinienia obejmujące kostkę wraz ze śródstopiem. Ponadto znaczna niestabilność stawu uniemożliwia przemieszczanie się. Skręcenie kostki tego stopnia wynika z rozerwania torebki stawowej i więzadeł.
Ze względu na sposób, w jaki doszło do skręcenia kostki, wyróżnia się skręcenie boczne na zewnątrz (inwersja) oraz boczne do wewnątrz (ewersja). Urazy inwersyjne zdarzają się najczęściej podczas skakania, biegania i chodzenia. Natomiast bezpośrednie uderzenie w kostkę może spowodować skręcenie ewersyjne.
Jak przebiega proces rekonwalescencji po skręceniu kostki?
W wyniku skręcenia stawu skokowego dochodzi do uszkodzenia więzadeł i torebki stawowej. Konsultacja lekarska i fizjoterapeutyczna zalecana jest w przypadku wszystkich urazów kostki. W zależności od stopnia przebytej kontuzji fizjoterapeuci z gabinetu FizjoNature ze Szczecina planują przebieg rehabilitacji poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń i metod. Bezpośrednio po skręceniu kostki zaleca się jej odciążanie, a także stosowanie chłodnych okładów. Jeśli wystąpił krwiak i obrzęk, warto skorzystać z terapii manualnej lub hirudoterapii. Należy pamiętać, że nie wdrożenie procesu rehabilitacji może skutkować znacznym osłabieniem okolicznych mięśni i stawu skokowego, co sprawia, że jest on bardziej podatny na kolejne kontuzje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana