Czy alkoholikiem zostaje się na całe życie?
Szacuje się, że przeciętny Polak wypija blisko 10 litrów czystego alkoholu rocznie. Nic więc dziwnego, że tak duża część społeczeństwa boryka się z alkoholizmem. Czym właściwie charakteryzuje się ta choroba? Po czym poznać, że ktoś jest alkoholikiem? W jaki sposób i czy w ogóle da się wyjść z nałogu? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w artykule.
Alkoholizm – co to takiego?
Alkoholizm to jeden z bardziej powszechnych, a zarazem bardziej szkodliwych nałogów. Osoba dotknięta tą chorobą ma silną potrzebę picia alkoholu w celu poprawy swojego samopoczucia. Najczęściej jest to spowodowane smutkiem, złością, stresem i innymi nieprzyjemnymi wydarzeniami.
Oprócz uzależnienia psychicznego alkoholizm jest o tyle niebezpieczny, że może on występować również jako uzależnienie fizyczne. Polega ono na tym, że osoba traci kontrolę nad spożywaniem trunku i nie potrafi przerwać picia w odpowiednim momencie.
Choroba alkoholowa objawia się:
wahaniem nastrojów,
stanami lękowymi,
zaburzeniami rytmu serca,
skokami ciśnienia tętniczego,
nudnościami,
wymiotami,
głodem alkoholowym.
Ponadto osoba uzależniona traci kontakt z bliskimi i otaczającą ją rzeczywistością, zaniedbuje codzienne obowiązki, sprawia wrażenie nieobecnej, a nawet pojawiają się u niej myśli samobójcze.
Czy da się uleczyć alkoholizm?
Uzależnienie od alkoholu to bardzo poważny nałóg, którego pod żadnym pozorem nie możesz lekceważyć. Taka choroba szkodzi nie tylko Tobie, ale również najbliższym. Prywatny ośrodek dla alkoholików Pomorskie oferuje dla pacjentów całodobową opiekę i specjalistyczną pomoc psychoterapeutów w przyjaznej atmosferze.
Mówi się, że samodzielne podjęcie decyzji o leczeniu to pierwszy krok ku wyjściu z nałogu. Jednak czy rzeczywiście jest to uleczalna choroba? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że alkoholików czeka długa droga pełna wyzwań. Jednak, jeśli ktoś tego naprawdę chce, z pomocą specjalistów jest w stanie wykorzenić swoje uzależnienie i radzić sobie w normalnym życiu.
Pamiętaj jednak, że walka z alkoholizmem ma charakter trwały i dożywotni. Niezależnie od tego, czy trwa kilkanaście dni, miesięcy czy lat, osoba za każdym razem staje przed próbą i musi podjąć decyzję o abstynencji. Pamiętaj, że nawet jeden kieliszek może przywrócić dawne przyzwyczajenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana