Co to jest astma i jak się ją leczy?
Astma to choroba cywilizacyjna, która występuje na całym świecie, również w Polsce. Obejmuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Sprowadza się do problemów z oddychaniem. Czym się dokładnie objawia i jak ją rozpoznać? Poznaj rodzaje astmy i dowiedz się, czym właściwie jest. Jak się ją leczy? Jakie leki na astmę się stosuje? Wyjaśniamy w naszym artykule.
Czym jest astma? Podział na rodzaje
Astma oskrzelowa to choroba zapalna, którą określa się inaczej dychawicą. Powodują ją infekcje wirusowe i bakteryjne, a nierzadko także stres. Polega na ograniczeniu wydolności dróg oddechowych. Jest coraz popularniejsza. W Polsce na schorzenie cierpi aż 3 miliony osób. Według badań liczba ta może wzrosnąć. Wyróżnia się astmę:
- wysiłkową
- zawodową
- oskrzelową
- atopową
- nocną
- aspirynową
Jakie są przyczyny choroby?
Jak się okazuje, przyczyny astmy oskrzelowej nie są jednoznacznie stwierdzone. Na pewno wpływ na rozwój choroby mają stany zapalne czy alergiczno-immunologiczne, jak również reakcje alergiczne na alergeny, które objawiają się najczęściej napadami kaszlu. Wyróżnia się czynniki:
- genetyczne – wówczas alergia nazywana jest atopową. Objawia się przewlekłymi infekcjami dróg oddechowych
- środowiskowe – zaliczają się do nich dym z papierosów, zanieczyszczenia powietrza, alergeny, kurz czy roztocza. Także spaliny, dym czy wilgoć. Również artykuły spożywcze, leki, pyłki roślin czy sierść domowych zwierząt
Astma u dzieci
Astmę u dzieci często się myli z infekcjami dróg oddechowych. Dlatego tak ważna jest znajomość objawów choroby. Najczęściej w celu potwierdzenia wykonuje się testy. Najlepiej w tym celu udać się do lekarza laryngologa. Kolejnym krokiem będzie podjęcie leczenia. Powinno być komfortowe dla dziecka. Zdrowy tryb życia czy aktywność fizyczna to dodatkowe kwestie, które mogą się przyczynić do niemal bezobjawowego przebiegu choroby.
Jakie są objawy astmy?
Do głównych objawów astmy zaliczają się napady duszności czy kaszlu. Do tego dochodzi do świszczącego oddechu i uczucia ściskania w klatce piersiowej. Nierzadko występuje tylko jeden objaw. Pojawia się w momencie:
- wysiłku
- zdenerwowania
- po kontakcie z alergenem
- innych przypadków
Astma najczęściej objawia się w nocy i rano. W przypadku wątpliwości należy się udać do lekarza laryngologa.
Jak się leczy astmę?
Leczenie astmy polega na kontroli bólów oraz jak najmniejszym stosowaniu leków przy atakach. Celem leczenia jest brak ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu czy normalne działanie płuc. Co najważniejsze, leczenie dobiera się indywidualnie do pacjenta. Powinno obejmować leki na astmę, które szybko działają i przynoszą skuteczność przez około 2-4 godziny. Oprócz tego istotne są wziewy na astmę, a więc kortyzon stosowany codziennie do inhalacji. Do pozostałych leków przeciwastmatycznych zalicza się antagonista leukotrienów. Można go spotkać w aptekach w postaci granulatu lub tabletek. Przyjmuje się je raz na dobę. Sprawdza się przy katarze siennym. Do preparatów łączonych zaliczają się leki profilaktyczne, które zapobiegają atakom w jednym inhalatorze. Gdy ma się do czynienia z poważną astmą, wtedy może być wymagane stosowanie kortyzonu w formie tabletek. Mogą być używane jako leczenie podtrzymujące lub jako sposób kuracji, która trwa 2-4 tygodnie. Wpływa to korzystnie na zapalenie dróg oddechowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana